Žirgas - kraujo donoras

Kraujo donoru gali būti žirgas, kuris:

  • Yra nuo 4 iki 15 metų amžiaus
  • Yra laiku paskiepytas
  • Kraujo donorystės metu nenaudoja jokių medikamentų, išskyrus preparatus nuo kirminų
  • Yra sveikas bei jam niekada anksčiau nebuvo atliekamas kraujo perpylimas
  • Yra patikrintas dėl infekcinės anemijos ir virusinio arterito
  • Kumelė nėra buvusi kumelinga
  • Yra draugiškas, ramus, leidžia atlikti veterinarinę apžiūrą
  • Turi D, K, P ar U kraujo grupę,

 

Kraujo paėmimo procedūra susideda iš šių etapų:

  • Žirgas donoras apžiūrimas veterinaro, patikrinamas širdies darbas
  • Paruošiama (nuskutama ir dezinfekuojama) kraujo paėmimo vieta – kaklo sritis ties jungo vena
  • Į veną įvedama speciali stora adata sujungta su kraujo paėmimo maišeliu
  • Kraujo paėmimas užtrunka iki 1,5 valandos, o jo metu paimama apie 7,5 litrų kraujo (15-18 ml kiekvienam žirgo kilogramui)
  • Ištraukus adatą žaizda stipriai užspaudžiama 15-20 minučių uždėjus ant jos sterilų tvarstį (gali būti apibintuojama)
  • Žirgui duodama vandens, skanėstų, leidžiama ramiai, iš lėto atsigauti, stebima jo būklė


Dažniausiai užduodami klausimai
 

Ar duodant kraujo žirgui skauda?

Žirgų kraujo donorystė nėra skausminga. Nedidelis skausmas ar diskomfortas gali būti jaučiamas kol įduriama speciali adatą, tačiau vėliau procedūra visiškai neskausminga.

 

Ar kraujo donorystė gali pakenkti mano žirgui?

Iš žirgo donoro visada paimamas saugus kraujo kiekis (iki 15-18 ml kraujo kilogramui žirgo svorio). Daugelis žirgų iš karto po procedūros jaučiasi visiškai normaliai, kai kurie procedūros dieną būna kiek ramesni. Jeigu Jūsų žirgas donorystės metu yra sveikas, procedūra minimaliai rizikinga.

 

Kaip dažnai galima duoti kraujo?

Žirgai gali duoti kraujo kas mėnesį. Donorystės metu paimama iki 10 procentų žirgo kraujo, todėl organizmas greitai atsistato.

 

Ar žirgams tinka bet kokio kito žirgo kraujas?

Ne. Žirgai, kaip ir žmonės, turi skirtingas kraujo grupes. Tačiau jų klasifikavimas kiek kitoks, nei žmonių kraujo grupių. Tarptautiniu mastu yra pripažintos 8 žirgų kraujo grupės, žymimos raidėmis A, C, D, K, P, Q, U, and T. Tačiau kiekviena kraujo grupė turi apie 30 skirtingų faktorių, lemiančių teigiamą ir neigiamą grupes ir kitas savybes, todėl rasti visiškai atitinkantį kraujo donorą žirgui tikimybė itin maža – tik 1 iš 400 000.

 

 Perpylus netinkamo kraujo, žirgo imuninė sistema gali priimti raudonuosius kraujo kūnelius kaip „svetimkūnius“ ir pradėti juos naikinti, kas sukeltų itin pavojingą sisteminę alerginę reakciją. Labiausiai tikėtina, kad tokias pasekmes sukels A, C ir Q grupių kraujas, todėl jo donorystė yra vengiama. D, K, P ir U grupių kraujas laikomas universaliu ir tinkančiu daugeliui žirgų.

 

Idealiu atveju, jeigu yra galimybė rinktis donorą iš anksto, geriausia, kad tai būtų tos pačios kraujo grupės žirgas. Tačiau dažniausiai kraujo perpylimas žirgams atliekamas kritiniais atvejais – esant dideliam kraujo praradimui po traumos, pasireiškus ūmiai mažakraujystei ir pan. , todėl tinkamo donoro paieškoms nėra laiko. Tokiais atvejais ir net kai žinomos kraujo grupės prieš kiekvieną kraujo perpylimą patartina atlikti pirminį kraujo donorų tinkamumo vertinimą.

 

Kraujo donorų kraujo mėginiai maišomi su paciento kraujo raudonaisiais kūneliais ir stebima ar nevyksta koaguliacija ar kiti pavojingi procesai. Kraujo donorą sunku rasti žirgui, kuriam jau bent kartą buvo perpiltas kraujas, nes jo organizmas jau yra pasigaminęs daug antikūnių, kurie reaguotų į svetimą kraują.

 

Ar žirgų kraujas gali būti saugomas kraujo banke?

Deja, žirgų kraujas dėl savo savybių negali būti saugomas. Jis turi būti supiltas pacientui per 2-4 valandas.

 

Registruoti žirgą

Susisiekite su mumis

 

Registruotis naujienlaiškiui

 
  

Kas gali tapti kraujo donoru

Kraujo donoru gali tapti sveikas, neturintis antsvorio, nesirgęs erkių platinamomis ligomis ir neturėjęs kraujo perpylimo procedūrų augintinis. Gyvūno svoris, amžius ir lytis priklauso nuo gyvūno rūšies. Plačiau apie tai skaitykite čia: ŠUO, KATINAS, TRIUŠIS, ŠEŠKAS, ŽIRGAS

© 2016 VET kraujo donorų duomenų bazė. Visos teisės saugomos.